Skip to Main Content

Falcons Athletics

Graham Local Schools

Menu

Falcons Athletics

Graham Local Schools

Falcons Athletics

Graham Local Schools

Falcons Athletics


Graham Local Schools



CoEd Varsity Swimming

Game Summaries & Headlines.

Game Summary

2.0 months ago @ 8:48PM

CoEd Varsity Swimming vs. Multiple Opponents

Game Date
Nov 28, 2023

Team Champ swimmers, comprised of athletes from Graham, Urbana, West Liberty and London competed in the Team Champ Opening Sprint meet at the Champaign Family YMCA in Urbana on November 28th against Jonathan Alder, Fairbanks, Kenton Ridge and Shawnee.

In the girls competition the finishers were as followed:

Graham:

200 Medley Relay - Tiffany Carter, Grace Smith, Hannah Volp, and Ella Parke - 3rd (2:34.51) 

100 Freestyle - Tiffany Carter 5th (1:19.90) 

100 Individual Medley - Hannah Volp 9th (1:27.46) 

50 Freestyle - Hannah Volp 7th (34.15), Grace Smith 9th (34.74), Ella Parke 11th (34.79), Ella Putterbaugh 14th (35.55), Tiffany Carter 16th (35.78) and 

                       Eliza Blosser 21st (45.31) 

50 Butterfly - Ella Parke 3rd (39.12) 

50 Breaststroke - Grace Smith 5th (40.68)

200 Freestyle Relay - Tiffany Carter, Grace Smith, Hannah Volp, and Ella Parke 4th (2:20.51)   

West Liberty Salem:

200 Medley Relay of Addison McAuley, Lilly Smith, Lydia Schmidt, Laney Craig 2nd (2:33.35) 

100 Freestyle - Lilly Smith (1:06.44) 3rd and Lydia Schmidt 4th (1:12.47) 

50 Freestyle - Lydia Schmidt (32.37) 5th, Laney Craig (35.77) 15th, Addison McAuley 17th (37.47) 

50 Backstroke - Laney Craig (44.31) 8th and Addison McAuley 9th (44.97) 

50 Breaststroke - Lilly Smith 4th (1:40.19)  

200 Freestyle Relay - Addison McAuley, Lydia Schmidt, Laney Craig, and Lily Smith 3rd (2:17.73) 

Urbana:

200 Medley Relay - 4th (2:38.38) 

100 Freestyle - Samantha Rohrer 6th (1:21.53) 

100 Individual Medley - Natalie Turner 7th (1:23.96), Peyton Longstreath 8th (1:27.33) and Corynn Ryan 10th (1:29.70) 

50 Freestyle - Natalie Turner 4th (32.30), Corynn Ryan 6th (33.90), Paris Grim 13th (35.17) and Samantha Rohrer 18th (37.80) 

50 Breaststroke - Peyton Longstreath 3rd (37.84), Paris Grim 6th (40.63), Hazel Lightle 7th (43.65)

200 Freestyle Relay - 2nd (2:14.21) 

For the boys the following results included:

Graham:

200 Medley Relay - Caleb Owens, Tommy Neff, Braden Bost, and Joshua Ryman 2nd (2:06.45)

100 Freestyle - Thomas Neff 1st (1:01.01) and Weston Helman 5th (1:17.06)

100 Individual Medley - Braden Bost 5th (1:16.06) and Caleb Owens 6th (1:21.42)

50 Freestyle - Joshua Ryman 3rd (29.00), Braden Bost 4th (29.48), Caleb Owens 5th (29.55), Sully Uhl 6th (30.92), Weston Helman (33.65) 10th, and 

                       Brayden Crooks 11th (34.38)

50 Butterfly - Thomas Neff 2nd (27.90)

50 Breaststroke - Joshua Ryman 3rd (38.16), Sully Uhl 6th (45.29) and Brayden Crooks 8th (46.33)

200 Freestyle Relay - Caleb Owens, Braden Bost, Tommy Neff, and Joshua Ryman 2nd (1:51.59) 

Urbana:

50 Backstroke - Owen MacKendrick 3rd (38.47)

London:

200 Medley Relay - 1st (2:04.67)

100 Freestyle - Isaiah Capell 2nd (1:01.22) and Gabe Scholl 4th (1:14.27)

100 Individual Medley - Isaac Capell 2nd (1:07.79) 

50 Freestyle - Isaiah Capell 1st (26.94), Caelan Mars 7th (31.77), and James Thompson 9th (32.54)

50 Backstroke - Luke Thompson 1st (28.82) and Caelan Mars 4th (41.04)

50 Breaststroke - Isaac Capell 1st (33.86), Luke Thompson 2nd (35.22), Gabe Scholl 4th (42.70), James Thompson 5th (44.56)

200 Freestyle Relay - 1st (1:50.75)

In the team scores, Urbana girls finished second behind Jonathan Alder, with West Liberty in third and Graham in fourth.

For the boys, London was first, Graham second, and Urbana in sixth.

Some attached pictures are of some Graham swimmers taken by Nathan Parke

Graham's Thomas Neff swims to a second place finish in the 50 Butterfly.


https://grahamlsathletics.org